«Просимо у молитві благодаті ще відданіше шукати єдність»: у Києві провели Екуменічний молебень з нагоди Тижня молитов за єдність християн

24 січня 2022

Сьогодні молимося до Отця, Сина і Святого Духа, щоб наділив нас увагою до знаків, подій і людей, а також дав нам творчість і мужність у поширенні справжньої єдності між усіма християнами.

Про це сказав Апостольський нунцій архиєпископ Вісвальдас Кульбокас під час Екуменічного молебню з нагоди Тижня молитов за єдність християн, який відбувся у неділю, 23 січня, у храмі Святого Василія Великого в Києві. Екуменічний молебень організований Українською Греко-Католицькою Церквою. Інформує про це Департамент інформації УГКЦ.

У молитві також взяли участь: єпископ-помічник Київської архиєпархії владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київсько-Житомирської дієцезії владика Олександр Язловецький, духовенство католицьких, православних і протестантських Церков.

У своєму слові нунцій зазначив, що молитва за єдність християн є водночас давньою і драматичною подією. На його переконання, коли християни в молитві просять, щоб усі мали одне серце і одну душу — це гідний вчинок. Однак, зауважує він, коли ми порівнюємо думки нашого серця із словами Ісуса Христа, то розуміємо, що воно є жорстоким і байдужим. Ми навіть звикли бачити християн розділеними і наше серце недостатньо плаче з цього приводу.

«Поки ми розділені між собою, не можемо сказати, що достатньо любимо свого Бога. Нам залишається лише плакати, якщо ми не вважаємо, що Божа воля, якою є прагнення єдності тих, хто вірить у Христа, — це насправді важлива річ», — підкреслив архиєпископ Вісвальдас Кульбокас. І наголосив: «У нашій молитві просимо благодаті плакати за єдність і вкладати в її пошуки більше серця і відданості».

Архиєрей привів у приклад пастухів, які самостійно інтерпретували небесні знаки і вирушили в подорож привітати новонароджене дитятко у Вифлеємі. На переконання владики Вісвальдаса, саме пастухи є прикладом великої творчості і дарують нам натхнення і розуміння, що не варто чекати, щоб нам хтось щось пояснював. Бо кожен із нас покликаний бути творчим і сміливим, щоб розпізнавати знаки часу та сприятливі нагоди шукати Ісуса, а також єдності серед Його учнів.

«Нехай Господь простить нам усі гріхи, здійснені нашими вчинками, ділами і бездіяльністю, коли ми не виконували свого обов’язку — пошуку єдності. У цій молитві нехай нас в особливий спосіб супроводжує святий Іриней, проголошений Папою Франциском минулої п’ятницї доктором єдності», — побажав архиєрей.

«Святий Іринею, моли Бога про близькість Сходу і Заходу та за єдність і дружбу між всіма християнськими Церквами і громадами», — додав на завершення архиєпископ Вісвальдас Кульбокас.

Пригадаємо, що в період 18–25 січня 2022 року в усьому світі традиційно проходить Тиждень молитов за єдність християн. Цього року головною темою молитви буде гасло: «На сході ми бачили зорю Його і прибули поклонитись Йому» (Мт. 2, 2).

Цьогорічні матеріали та молитви на цей час підготувала Рада Церков Близького Сходу. Тексти були остаточно розроблені та затверджені членами Міжнародного комітету, призначеними Світовою радою Церков та Папською радою сприяння єдності християн.

Темою молитов за єдність християн цього року будуть слова, взяті з Євангелія від святого Матея: «На сході ми бачили зорю Його і прибули поклонитись Йому» (Мт. 2, 2). Цю тему запропонували християни Ради Церков Близького Сходу, до якої належать стародавні Церкви різних обрядів і конфесій з Лівану, Сирії, а також Іраку. Для місцевої екуменічної групи опрацювання матеріалів було особливим викликом, адже робота проходила в регіоні, в якому на права і гідність людини часто впливають несправедливі політичні інтереси та економічна бідність. Це поєднувалося з обмеженнями особистих зустрічей, викликаними глобальною кризою коронавірусу та наслідками вибуху, який спустошив Бейрут 4 серпня 2020 року.