«Право судити маєте від Господа через святу Церкву», — митрополит Ігор Возьняк до представників Українського товариства каноністів

27 жовтня 2020

21 жовтня 2020 року у Патріаршому домі у м. Львові відбулися чергові збори Українського товариства каноністів. До учасників заходу із привітальним словом звернувся Генеральний керівник справедливості архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк.

Доброчесні, дорогі отці,
преподобна сестро,
достойний Андрію Ханасе,
шановні учасники заходу!

Мені приємно звернутися до вас кількома словами привітання в день вашого зібрання та вибору Голови Товариства каноністів нашої Церкви. Дякую вам усім за любов до своєї Церкви, за ваше служіння, за вашу працю, принципову поставу до свого служіння як спеціалістів канонічного права! Ви усі — особи, які найкраще ознайомлені з церковними законами, що окреслюють межі судочинства у нашій Церкві. Господь запропонував людині певні закони життя, яких вона повинна дотримуватися, щоб осягнути вічне щастя. А людина, як кволе і свавільне створіння, часто здібна порушувати приписані закони, ризикує правилами і за це гірко розплачується.

Книга Виходу описує, як Мойсей судив народ, який приходив до нього з різними питаннями. Тесть Мойсея бачив, як цей сидить зранку до вечора, а люди чекають на його вирок — «шукати поради в Бога». Їтро порадив Мойсеєві, щоб той підібрав відповідних людей, богобоязних, надійних, некористолюбних, і поставив їх на відповідні місця, щоб управляти й судити при необхідності. Пророкові дав пораду, щоб він судив лише великі справи, щоб зробити легшим для себе тягар (пор. Вих. 18, 21–22). Звісно, що право судити маєте від Господа через святу Церкву. І це — велике завдання та величезна довіра Бога до особи, якій Він поручає судити. Ось Господні слова до Мойсея: «Не чинитимете несправедливості на суді; не потуратимете вбогому, але й не зважатимете на багатого: по правді судитимеш твого ближнього» (Лев. 19, 15). Господь похвалив царя Соломона за те, що той «просив розуму для себе, щоб уміти судити» (1 Цар. 3, 11). Слухаймо слова Господні, які Мойсей пояснював усьому Ізраїлю: «Коли судите, не зважайте на лице; вислухайте так малого, як і великого; нікого не страхайтеся, бо суд — Божий…» (Втор. 1, 17).

Здогадуюся, що маю право виразити вам слова вдячності в імені нашої Церкви як Генеральний керівник справедливості. Мудро використовуйте ваші знання, старайтеся їх поглиблювати у сфері вашого служіння за спеціальністю; служіть доброю порадою усім, хто до вас звертається в потребі; відкидайте всякі підступні думки, щоб когось несправедливо оправдувати чи звинувачувати; будьте завжди чесні перед Богом та перед собою. Хай Господь благословить вас мудрістю розуму, покорою серця, шириною волі та добрим здоров’ям на гідне християнське та священницьке життя!

† Ігор Возьняк,
архиєпископ і митрополит Львівський