Папа: захищати дітей означає вселяти в них довіру до життя і майбутнього

6 листопада 2021

У посланні до учасників конференції на тему захисту неповнолітніх від зловживань Папа Франциск підкреслив, що носієм усіх форм зловживання — сексуального зловживання, зловживання сумлінням і владою — є культура смерті, яку слід подолати шляхом особистого і спільнотного навернення і запобігання.

Папа: захищати дітей означає вселяти в них довіру до життя і майбутнього

Папа Франциск надіслав послання учасникам наукової конференції, присвяченої запобіганню та боротьбі зі зловживаннями щодо неповнолітніх в організаціях, що мають релігійну основу. Цей захід, що відбувся у четвер, 4 листопада 2021 року, у Римі, проводився у рамках дворічного проекту «Safe — виховувати та приймати дітей в безпечних середовищах», співфінансований Європейським Союзом і очолюваний «Спільнотою ім. Папи Івана XXIII» спільно з рухом «Католицька Акція», «Італійським спортивним центром» та кафедрою соціології Болонського університету.

Стати на шлях навернення

Звертаючись у своєму посланні до учасників конференції, які, зокрема, обговорювали теми захисту неповнолітніх у час пандемії, але не тільки, Святіший Отець підкреслив, що проект «Safe» є «вираженням активної участі Божого люду в процесі особистого і спільнотного навернення». Ступити на цей шлях навернення, як зауважив Папа, нас як Церкву спонукають «біль і сором за те, що ми не завжди були добрими опікунами» неповнолітніх, яких нам довірили в наших виховних і соціальних структурах.

Сприяти почуттю безпечності серед неповнолітніх

Єпископ Риму зауважив, що цей процес навернення вимагає приділяти особливу увагу формуванню тих, хто займається вихованням неповнолітніх у Церкві, в суспільстві та в сім’ї. Він додав, що лише завдяки запобіганню можна буде викорінити «культуру смерті, що є носієм усіх форм зловживання: сексуального зловживання, зловживання сумлінням і владою».

Святіший Отець зазначив, що «зловживання — це зрада довіри, яка засуджує до смерті тих, хто від нього потерпів»; в цьому контексті запобігання зловживанням можна розглядати як постійний процес сприяння почуттю безпеки щодо життя та майбутнього, на яке неповнолітні повинні мати змогу розраховувати.

Молодь, що допомагає молоді

Посилаючись на той факт, що проект «Safe — виховувати та приймати дітей в безпечних середовищах» передбачав також формацію молоді, Наступник святого Петра підкреслив, що саме молоді люди «вимагають рішучого кроку відновлення перед обличчям ран, завданих зловживаннями їхнім ровесникам». Він додав, що у сфері захисту неповнолітнх внесок молоді є дуже цінним: вони можуть розпізнавати ситуації ризику та сміливо нагадувати всій спільноті про її відповідальність щодо неповнолітніх.

Відповідальність дорослих

Дорослим, які пройшли цей шлях із молодими людьми в рамках проекту «Safe», Папа Франциск побажав «і надалі залишатися надійними, тобто відповідальними у піклуванні та послідовними у свідченні».

Він також побажав, аби захист неповнолітніх ставав дедалі більше звичним пріоритетом у виховній діяльності Церкви, сприяючи відкритому, надійному та авторитетному служінню, що протирічить будь-якій формі домінування та спотворення взаємин.

За матеріалами VaticanNews