Папа: вкорінені у вірі, будуймо мости між собою та в майбутнє

4 травня 2023

Підсумкам Апостольської подорожі в Угорщину була присвячена перша в травні загальна аудієнція.

Папа: вкорінені у вірі, будуймо мости між собою та в майбутнє

Повернувшись три дні тому з Будапешта, Папа Франциск, зустрічаючись у середу, 3 травня 2023 року, з паломниками, які зібралися на площі Святого Петра у Ватикані на загальну аудієнцію, розповів їм про основні моменти своєї Апостольської подорожі, використавши образ коріння та образ мостів. На початку він ще раз подякував усім, хто різними способами, включаючи й молитовний, зробив свій внесок у приготування й проведення цієї подорожі. Про це зазначає українська редакція «VaticanNews».

Коріння, що вистояло у випробуваннях

Покликаючись на слова святого Івана Павла ІІ, який, прибувши 1996 року в Угорщину, сказав, що ця земля «позначена багатьма святими й героями, яких оточують шереги простого й працьовитого люду», Папа Франциск зазначив, що він також мав нагоду побачити «багато простих і працьовитих людей, які з гордістю бережуть свій зв’язок з корінням», серед якого є «святі, що засвідчили Євангеліє любові, що були світлом у періоди пітьми; численні святі минулого, які сьогодні закликають здолати небезпеку зневіри та страху перед завтрашнім днем».

Але, як зазначив далі Наступник святого Петра, «міцне християнське коріння угорського народу зазнало випробувань». І хоч під час атеїстичного переслідування ХХ століття «чинилися старання зрубати дерево віри, коріння залишилося недоторканим». «В Угорщині ці комуністичні утиски були випереджені нацистськими, з трагічною депортацією єврейського населення. Але під час цього жорсткого геноциду багато людей відзначилися спротивом і здатністю захистити жертв, і це стало можливим завдяки тому, що коріння спільного життя було міцним», — сказав Папа, згадавши про те, що в Римі живе свідок цих переслідувань Едіт Брук, якій цього дня сповнилося 92 роки.

Сучасні загрози для свободи

Але й сьогодні, за словами Папи, не зникли загрози для свободи, про що йшлося під час зустрічей з молоддю та зі світом культури. Однак сьогодні ці загрози «в білих рукавичках». Вони походять із споживацтва, що позбавляє чутливості, спонукаючи вдовольнятися дещицею матеріального благополуччя, забуваючи про минуле. «Але коли єдиним, з чим рахуємося, залишається думати про себе та чинити те, що хочеться й подобається, то коріння в’яне», — сказав Святіший Отець, звертаючи увагу на те, що ця проблема «стосується всієї Європи» та заохочуючи «замислитися над важливістю збереження коріння».

Понтонери миру

Переходячи до другого аспекту, Наступник святого Петра нагадав про те, що Будапешт постав 150 років тому внаслідок об’єднання трьох міст та є відомим своїми мостами, що поєднують його частини на різних берегах Дунаю. Це є нагадуванням про «важливість будування мостів миру між різними народами». Й це є «покликанням Європи», що як «понтонер миру», покликана «вбирати відмінності та приймати тих, хто стукає до її дверей». «Прекрасним у цьому сенсі є гуманітарний міст, створений для багатьох біженців із сусідньої України, з якими я мав можливість зустрітися, подивляючи також велику мережу милосердної любові угорської Церкви», — сказав Папа.

Мости у завтрашній день

За словами Святішого Отця, Угорщина також докладає зусилля у будування «мостів у завтрашній день». Це проявляється у великій увазі до екологічного питання та сталого майбутнього, у дбанні про зв’язки між поколіннями. Є також такі мости, які Церква «покликана прокладати до сучасної людини, бо звіщення Христа не може полягати лише в повторюванні минулого, але завжди потребує бути обновлюваним, таким чином, щоби допомагати людям нашого часу відкривати Ісуса». А згадуючи про різні літургійні і молитовні моменти, Папа вказав на красу «будування мостів між віруючими».

Під покровом Богородиці

Підсумовуючи, Святіший Отець зауважив, що на початку місяця травня заслуговує на особливу згадку той факт, що угорці дуже набожні до Божої Матері. «Королеві Угорщини, отже, ввіряємо цю дорогу країну, Цариці миру ввіряємо будування мостів у світі, Цариці неба, як призиваємо Її в цей великодній період, ввіряємо наші серця, щоби вони були вкорінені в Божій любові», — сказав він.