Папа: Святий Дух дає нам відчути близьку, співчутливу і лагідну Божу присутність

5 червня 2023

В урочистість Пресвятої Трійці Папа Франциск поділився думками про те, як Ісус об’явив нам сутність Бога, Який є сопричастям, заохочуючи кожного з нас свідчити про це, будуючи сопричастя в Його ім’я.

У неділю після П’ятидесятниці Церква латинського обряду святкує урочистість Пресвятої Трійці, а літургія пропонує уривок з Євангелії від Івана, в якому розповідається про діалог Ісуса з фарисеєм Никодимом, який приховано зустрічався з Христом. Про це інформує українська редакція «VaticanNews».

Роздумуючи над цими біблійними сторінками в неділю, 4 червня 2023 року, перед проказуванням молитви «Ангел Господній», Папа Франциск спонукав слухачів замислитися над тим, що наш Бог є сопричастям любові. Святіший Отець зауважив, що Ісус вислуховує Никодима, розуміє, що «це людина, що перебуває в пошуках», тож спочатку «вражає його», кажучи, що для того, щоби ввійти в Боже царство, потрібно наново народитися, далі пояснює йому суть цього таїнства, кажучи, що «Бог так полюбив людство, що послав Свого Сина в світ».

Нове бачення Бога

Отож, Ісус, як Син, «говорить нам про Отця та Його безмежну любов». За словами Папи, цей «родинний образ» перевертає нашу уяву про Бога. В той час, як сам термін «Бог» спонукає нас думати про величну, віддалену одиничну дійсність, слова про Отця і Сина «повертають нас додому», так що ми можемо думати про Бога, як про «сім’ю, що зібралася навколо столу». Зрештою, як зауважив Наступник святого Петра, символ столу, що є водночас вівтарем, використовується на деяких іконах, щоб зобразити Трійцю. «Це образ, який говорить нам про Бога-сопричастя», — сказав він, додаючи, що «це не просто образ, але дійсність». Саме Святий Дух, «Якого Отець через Сина влив у наші серця», дозволяє нам відчути Божу присутність, яка є «близькою, співчутливою та лагідною».

Запрошені за стіл з Богом

За словами Папи, Святий Дух чинить з нами так само, як Ісус з Никодимом: вводить нас у таїнство нового народження та об’являє серце Отця, вчиняючи нас учасниками того ж Божого життя. Він і нас, так би мовити, запрошує «за стіл з Богом, щоби ділитися Його любов’ю». Це відбувається під час кожного Євхаристійного богослужіння, «де Ісус віддається Отцеві й віддається за нас».

Покликані свідчити

У цьому контексті Святіший Отець підкреслив, що ми можемо нагадувати про те, що наш Бог є сопричастям любові, за допомогою «найпростішого жесту», якого ми навчилися ще в дитинстві. Йдеться про знак святого хреста. «Коли ми знаменуємо своє тіло знаком хреста, то пригадуємо, наскільки Бог нас полюбив, аж до того, щоби віддати за нас життя; і самим собі повторюємо, що Його любов повністю огортає нас, від низу до верху, зліва направо, немов обійми, що ніколи нас не відпускають», — сказав Папа, зауваживши, що в цей спосіб ми також зобов’язуємося «свідчити Бога-любов, будуючи сопричастя в Його ім’я».

Підсумовуючи, Єпископ Риму заохотив слухачів зробити знак святого хреста й замислитися над тим, чи ми свідчимо Бога-любов, а чи це перетворилося для нас у абстрактну концепцію, що не має впливу на наше життя. Чи наші спільноти свідчать, що Бог — це любов, чи вони вміють любити? «Нехай же Марія допоможе нам переживати Церкву як прекрасну домівку, в якій люблять по-родинному, на славу Бога Отця і Сина і Святого Духа», — побажав Святіший Отець.