Митрополит Євген Попович підсумовує рік, що минає в Греко-Католицькій Церкві у Польщі

30 грудня 2021

Введення на престіл нового єпископа новоствореної Ольштинсько-Ґданської єпархії, перший Митрополичий Синод та візит ad limina до Ватикану є одними з найважливіших подій року, що минає для Греко-Католицької Церкви в Польщі. Підсумовуючи 2021 рік для KAI, архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемишльсько-Варшавський, також шкодує про відсутність молодого покоління в житті Церкви та відсутність власного греко-католицького храму у Варшаві.

Публікуємо коментар архиєпископа Євгена Поповича, митрополита Перемишльсько-Варшавського, очільника Греко-Католицької Церкви в Польщі.

«Найбільшою подією року, що минає, безперечно, була хіротонія о. Аркадія Трохановський та його введення на престіл як першого єпископа новоствореної Ольштинсько-Ґданської єпархії. Цей факт, безсумнівно, має історичне значення, оскільки Греко-Католицька Церква в Польщі цим актом отримала право заснувати власний Митрополичий Синод, який у Східних Церквах є визначальним фактором церковної зрілості і надає певній церковній провінції право синодального здійснення влади.

11–12 листопада у Перемишлі відбувся Перший Митрополичий Синод Греко-Католицької Церкви. Результатом роботи Синоду стало створення кількох митрополичих комісій, а також розроблено душпастирський план на 2022 рік.

Серед інших подій загальнодержавного значення в році, що минає, слід згадати освячення пам’ятника блаженному Омеляну Ковчу у Майданеку в Любліні, а також святкування з нагоди 300-річчя присутності Чину отців-василіян у Польщі.

Крім того, греко-католицькі єпископи в Польщі, як і весь єпископат, брали участь у паломництві до «апостольських порогів» у межах візиту «ad limina apostolorum». Під час візиту ad limina ми змогли представити Святому Престолу та безпосередньо самому Святішому Отцю наші проблеми та виклики, з якими стикається Греко-Католицька Церква в Польщі. Однією з найважливіших проблем, з якими стикається Перемишльсько-Варшавська архиєпархія, є відсутність власного храму у Варшаві, який через величезні душпастирські потреби та потребу в представництві залишається нашим пріоритетом. На жаль, наші зусилля, які тривають уже кілька добрих років, схожі на голос вопіющого в пустелі.

Рік, що минає, як і в житті всього суспільства та інших Церков і релігійних об’єднань Польщі, був затьмарений пандемією, яка певним чином змусила Греко-Католицьку Церкву шукати нові засоби спілкування з вірними. Результатом цих зусиль, з великим розумінням наших потреб з боку Секретаріату Єпископської Конференції Польщі та Польського телебачення, є постійна недільна трансляція греко-католицької Літургії на каналі TVP Historia, а також щомісячне видання греко-католицького відеожурналу «Повнота віри».

У наших планах на 2022 рік ми хочемо розвивати різні форми душпастирського служіння, які б допомогли нам бути ближчими до наших вірних, які через розпорошеність (ми є у меншості і Церквою в діаспорі) та епідемічні обмеження не повернулися на 100 % до своїх парафіяльних громад. На жаль, помітний і феномен відходу, точніше відсутності молодого покоління в житті нашої Церкви.

Серед іншого, цим питанням, серед багатьох інших, займатиметься наша спільна Митрополича рада, яку ми плануємо скликати з єпископами митрополії у червні 2022 року.

У межах створення митрополичих структур ми сподіваємося, що у 2022 році розпочне роботу «Між’єпархіальний церковний трибунал», який зараз створюється за згодою Святого Престолу.

Плани на 2022 рік, що запропонував Синод Єпископів Греко-Католицької Церкви, який цього року відбувся онлайн, полягають не лише в підтримці «статус-кво» Церкви, а й у спільній роботі для відродження життя наших громад. шляхом застосування настанов, що містяться в післясинодальному Посланні греко-католицьких єпископів під назвою: «Надія, до якої нас кличе Господь».

Інші дати та ювілеї, на яких ми зосередимося у наступному році, включають 75-ту річницю заснування Польської провінції Згромадження Сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії та вшанування, пов’язані з 75-річчям Операції «Вісла».

† Євген Попович,
архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський