«Ми відчуваємо себе єдиними із нашими німецькими братами і сестрами та один з одним», — владика Богдан Дзюрах

3 червня 2022

Відкриті кордони та відкриті серця: екзарх для українців-католиків візантійського обряду у Німеччині та країнах Скандинавії владика Богдан Дзюрах був дуже вражений солідарністю та теплим прийомом німецького суспільства щодо людей з України. В інтерв’ю Радіо Ватикану він описує виклики, пов’язані з початком війни на його батьківщині.

Апостольський екзарх, призначений Папою Франциском 18 лютого 2021 року, вперше цього року був учасником німецьких Католицьких днів, на яких також була приділена велика увага ситуації в його країні. Для нього, за словами українського католицького єпископа, його переїзд до Німеччини спочатку був великим випробуванням через нову культуру та нові завдання. Але після нападу Росії на Україну 24 лютого ці виклики швидко змінилися. Про це зазначає німецька редакція «VaticanNews».

«Але я радий, що ми відчули величезну готовність допомагати тут, у Німеччині, і що наші німецькі брати і сестри, усе німецьке суспільство підтримало і допомогло нам», — каже владика Богдан Дзюрах. Перші кілька днів і тижнів основна увага приділялася організації гуманітарної допомоги для України та її відправці в країну. Він був вражений тим, наскільки сильно і конструктивно відреагувало німецьке суспільство під час надання допомоги: «Тисячі людей зв’язалися з нашою парафією, вони вдень і вночі приносили з собою гуманітарну допомогу, продукти харчування та предмети гігієни, а також багато жертвували, щоб ми могли надіслати кілька вантажівок в Україну щодня протягом тижнів лише з нашої парафії. Наш рекорд — дев’ять вантажівок, які ми відправили в Україну за один день!»

Дев’ять вантажівок допомоги лише за один день

Наразі лише на катедральній парафії в Мюнхені зареєстровано близько 1800 волонтерів. Владика Богдан Дзюрах із вдячністю зазначає, що більшість волонтерів — німці, які стоять поруч і допомагають. «Це був перший виклик, пов’язаний із війною. Друге: очевидно, ми ставимо на перше місце молитву за мир і припинення війни. Бо всі ми розуміємо, що люди воюють, але мир приходить згори, від Бога. Тому ми всі — і я особисто — брали участь у багатьох заходах, богослужіннях, молитвах за мир в Україні не лише тут, у Мюнхені, а й у багатьох інших містах Німеччини».

Благодійні концерти українських співаків та музикантів також збирали щедрі пожертви на допомогу постраждалим від війни в Україні. Але й людям, які пройшли важкий шлях через кордон, є чим зайнятися, повідомляє єпископ: «Ми їх супроводжуємо, молимося за них, організовуємо для них суботню школу, тощо. Тому ми просто відчуваємо себе єдиними як з нашими німецькими братами і сестрами, так і один з одним, щоб допомогти Україні, а також українцям, які сюди приїжджають».

Зараз надзвичайно важливо, щоб люди, які втекли з України, жили в безпеці, наголошує єпископ, відповідальний за віруючих у Німеччині та Скандинавії. І, на щастя, вони знаходять саме таку безпеку в Німеччині: «І це також допомагає їм знайти внутрішній спокій, хоча багато з них все ще думають про нашу рідну країну — Україну. По-друге, вони також дуже добре опікуються та підтримуються державою, а також церковними громадами. Вражає, наскільки відкрито та щедро люди тут, у Німеччині, ставляться до наших біженців. Це щось дуже особливе, і це дуже глибоко зворушує нас. Ми дуже вдячні за кожен знак солідарності від наших братів і сестер тут, у Німеччині».

Привітання, яке зворушує до сліз

Молода жінка розповіла йому, що лише два місяці тому приїхала сюди зі своєю десятирічною донькою, але завдяки швидкій і небюрократичній допомозі вона вже має повну медичну страховку, а також отримала квартиру. «І вона сказала, що одного дня після того, як вона переїхала в цю квартиру, у двері постукали. Саме сусіди принесли хліб-сіль, щоб по-українському привітати цю родину. Жінка сказала мені, що в цей момент вона могла лише плакати, бо це було так по-людськи, так глибоко, так мило… І це не виняток. Навпаки, всі наші люди тут, у Німеччині, не тільки знаходять відкриті кордони, а й також відкриті двері і, перш за все, відкриті серця людей, які тут живуть. І ми раді, що принаймні таким чином ми можемо полегшити ці жахи та допомогти залікувати наші рани».

Україна як головна тема на Католицьких днях

Він був дуже вражений своїми першими Католицькими днями, сказав українець, маючи на увазі велику католицьку подію, яка завершилася в Штутгарті цими вихідними. Владика Богдан Дзюрах очолив молитву миру за Україну в п’ятницю разом із роттенбурзьким єпископом Гебгардом Фюрстом. За одностайною думкою багатьох учасників, це була одна з найголовніших подій Католицьких днів. У всякому разі, його громада дуже ретельно підготувалася до зустрічі, за словами єпископа: «Ми створили оргкомітет на рік, і ми дуже старанно працювали протягом року. Наша програма була дуже насиченою, ми знайшли тут співробітників та дописувачів, які показали свої таланти, але нам також вдалося залучити дуже талановитих людей з України, які приїхали сюди, щоб популяризувати Україну та українські справи на різних рівнях».

З огляду на російську загарбницьку війну, Україна стала однією з головних тем Католицьких днів. Єпископ Богдан Дзюрах з гордістю повідомляє, що на Божественній Літургії в Штутгартському соборі майже не залишилося вільних місць. «Україна була присутня скрізь, тому що люди тут, у Німеччині, відчувають вплив того, що відбувається на нашій Батьківщині, і хочуть по-різному показати нам свою солідарність, свою близькість та співчуття. (…) І було дуже вражаюче, наскільки глибоко люди переживають цю трагедію, яку зараз переживає наш народ в Україні».