«Ми в Коломиї кажемо до Спасителя: «Боже, промовляй, Україна слухає!» — Глава УГКЦ освятив унікальну дзвіницю з карильйоном

5 серпня 2019

У суботу, 3 серпня 2019 року, відбувся візит Глави і Отця Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава до Коломиї з нагоди освячення новозбудованої дзвіниці з карильйоном, яка є третьою в Україні.

Передісторія будівництва дзвіниці

Історія теперішнього парафіяльного храму святого Йосафата в Коломиї розпочинається з 1775 року. Від самих початків споруда, побудована в стилі бароко, була римо-католицьким костелом Діви Марії. Поруч з ним розташовувалась п’ятиаркадна надбрамна дзвіниця, від якої згодом не залишилось ні сліду. З приходом радянських богоборців в 1970-х роках дзвіницю та верх костелу було знесено. Так впродовж свого існування храм ще кілька разів до невпізннання змінював свій зовнішній і внутрішній вигляд. Після руйнувань на тривалий час тут розмістився дитячий магазин «Каштан» і лише в 1991 році приміщення, за стараннями теперішнього пароха о. Володимира Касіяна, приміщення було передано Церкві. З того часу греко-католицька громада доклала чималих зусиль, щоб відновити храм, втім про колишню дзвіницю тут все ще нагадували старі світлини.

Ідея відбудови монументальної споруди з наближенням до її первинного вигляду належала БФ «Покуття» з ініціативи коломиянина, народного депутата Андрія Іванчука. У березні 2019 року на місці будівництва було закладено капсулу, а вже за 4 місяці в Коломиї постала нова візитівка краю.

Зустріч Блаженнішого Святослава у столиці Покутського краю — Коломиї

У день освячення дзвіниці коломияни зустрічали Блаженнішого Святослава під сурми трембіт. На освячення карильйонної дзвіниці зібралось численне духовенство Коломийської єпархії спільно з правлячим архиєреєм владикою Василієм Івасюком. Завітав на урочисту подію також митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин, перший луцький екзарх УГКЦ Йосафат Говера та єпископ Чернівецький Йосафат Мощич.

У столиці Покутського краю — Коломиї Главу і Отця Української Греко-Католицької Церкви щиро привітав преосвященний владика Василь Івасюк, єпарх Коломийський.

«Ваше Блаженство! Ви прибули на запрошення вірних освятити дзвіницю з карильйоном, які збудував і передав для нашої УГКЦ та громади міста п. Андрій Іванчук. Рівночасно просимо благословити Коломийську єпархію на успішний розвиток, утвердити всіх мирян у вірі Христовій, отриманій українським народом при хрещенні за часів Володимира Великого, а особливо просимо звернутися з повчальним батьківським словом до дітей, молоді і всіх мирян», — звернувся владика.

«Відновлення дзвіниці в Коломиї — відновлення нашої історичної пам’яті», — Блаженніший Святослав

Спільно з духовенством Блаженніший Святослав відслужив Чин освячення дзвіниці, після чого привітав присутніх вірян, які прибули до Коломиї, щоб разом розділити радість такої великої події.

Патріарх зізнався, що скучив за Коломиєю, адже востаннє тут був чотири роки тому. Відновлення дзвіниці він назвав чудовою нагодою, щоб вкотре зустрітися.

«Відновлення дзвіниці в Коломиї — відновлення нашої історичної пам’яті, правди про нас, про ваше місто, а також про роль і місце Церкви в історії, житті та державному будівництві нашого народу», — наголосив Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав на початку свого слова.

«Разом з цією дзвіницею ми сьогодні освятили набір дзвонів. Я не знаю, чи є багато міст в Україні, які можуть похвалитися тим, що на центральному майдані мають карильйон церковний дзвонів… Церковний дзвін — засіб, яким голос Божий (що часто є невидимий) може бути почутий. Те Слово Боже, яке доручає Церкві голосити наш Спаситель у вашому місті, отримує свій новий інструмент. Бо коли дзвонить дзвін — до нас промовляє вічність. Коли дзвонить церковний дзвін, то ми чуємо Слово і голос Божий», — зауважив Предстоятель.

І згодом додає: «Як багато голосів „стукають“ у наші вуха. Як, можливо, багато різних моментів людського гамору переживає Коломия на своїй центральній площі. Тож важливо, серед галасу, який швидко мине, — чути голос вічності».

На його думку, слово має надзвичайну силу. «Ця дзвіниця стоїть на перехресті вулиць на центральній площі Коломиї. Вона є символом відкритої Церкви і звернення Божого не тільки до тих, хто є всередині, а до всіх», — підкреслив духовний лідер греко-католиків.

Отець і Глава УГКЦ: «Боже, промовляй, Україна слухає!»

Архиєрей у своєму слові до присутніх також згадав, що цього року УГКЦ відзначає 30-річчя виходу Церкви з підпілля. Він зазначив, що Церква переживає чимало викликів. Крім того, багато хто хоче, щоб голос Української Греко-Католицької Церкви не звучав. Однак Церква завжди була, є і буде голосом правди, зокрема для свого народу.

«Ми сьогодні в Коломиї кажемо до Спасителя: „Боже, промовляй, Україна слухає!“» — закликав Блаженніший Святослав і додав, що необхідно слідувати за Святим Духом, бо Він є життєвим компасом людини.

Крім того, Глава УГКЦ відвідав катедральний собор Преображення Христового, де відслужив панахиду за спочилими єпископами Коломийської єпархії — владиками Павлом Василиком і Миколою Сімкайлом.

Довідка

Карильйон (з французької) — дзвоніння в дзвони. Карильйон — ударний музичний інструмент, що є набором точно налагоджених дзвонів з механічним керуванням. Також карильйоном називають музичну п’єсу, що імітує передзвін.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ та Коломийської єпархії УГКЦ