«Мігрантес» допомагає українцям в Римі вивчати італійську мову та культуру

12 червня 2021

Уже кілька років поспіль італійська католицька фундація «Мігрантес», що є пасторальним органом Італійської Єпископської Конференції, допомагає новоприбулим іноземцям безкоштовно вивчати основи італійської мови.

«Мігрантес» допомагає українцям в Римі вивчати італійську мову та культуру

Для цього в фундації створили спеціальний Проєкт формації в італійській мові та культурі для інтеграції, що реалізовується в різних католицьких парафіях Рима, які відвідують національні спільноти. Не винятком стала й українська громада, яка завдяки тому, що в Римі розміщений осідок українських греко-католицьких кардиналів — прокатедральний собор Святої Софії із прилеглими до нього приміщеннями, має можливість безкоштовно здобувати знання з італійської мови та культури. Цьогоріч було сформовано дві групи українців: одна лише розпочала вивчати мову, займалася щочетверга, друга зосереджена на покращенні вже наявних лінгвістичних навичок італійської, збиралася щосереди. Тривалість курсу становила сорок годин.

«Ми відчуваємо потребу допомогти тим, хто приїздить в Італію. Існує багато причин, чому люди залишають рідну землю, тож, аби хоч трішки полегшити їх побут, ми пропонуємо ці курси різним католицьким громадам в Римі. Навчання ми проводимо в неробочий для мігрантів день, зазвичай після або до Літургії», — розповів про ідею проєкту монсеньйор П’єрпауло Феліколло із Римської дієцезії. Учителі-лінгвісти в доступний спосіб навчають мігрантів італійської мови, аби потім вони могли знайти легшу роботу, спілкуватися з італійцями та розуміти їх ментальність, знати політичне життя й закон Італії. Серед слухачів курсу — також особи, які вже довгий час мешкають у країні, але прагнуть знати мову на значно вищому рівні. У зв’язку із карантинними обмеженнями, спричиненими поширенням коронавірусної інфекції у світі, цього разу навчання відбувалося онлайн. «Нам було важливо не зупинятися, а продовжувати навчання. Плануємо реалізовувати цей проєкт своєрідної мовної школи й надалі, аби допомагати мігрантам. Думаю, для них це вкрай необхідно, бо безкоштовно і швидко вони можуть розмовляти іноземною мовою», — пояснив він.

Як розповіла Фелічча Д’Aлессандро, керівниця Проєкту формації в італійській мові та культурі для інтеграції, навчання для українців розпочали проводити п’ять років тому. Подібний проєкт відвідують й спільноти китайців, філіппінців, румунів, індусів у своїх парафіях у Римі. «Цього року ми не могли проводити заняття в класі, тож ми перенесли їх в онлайн. Звичайно, молодь значно швидше підхоплює онлайн-науку. Тому ми ще й реалізували подвійний об’єктив лекцій: вивчення мови й освоєння навиків в користуванні комп’ютерних програм для тих, які не вміли цього робити», — розповіла вона. За її словами до проєкту залучено щонайменше тридцять вчителів, які навчають італійської мови не лише мігрантів, а й різні релігійні інститути і колегіуми. «Через обов’язки на роботі українці просять проводити лекції один раз на тиждень і ми завжди уважні до обставин, у яких живуть наші учні. Опісля літнього відпочинку, у вересні, ми розпочнемо формувати нові групи слухачів, сподіваюся вже в класі», — додала жінка.

В ефективності такого мовно-культурного проєкту переконаний й о. Марко Семеген, президент товариства «Свята Софія»: «Попри те, що курс здається непомітним і неголосним, але його плоди — великі. Цього разу навчалися дві групи українців по дев’ятеро осіб і все відбувалося онлайн, що було ризиковано, бо ми сумнівалися щодо ефективності цього. Ми завжди наголошуємо на відповідальності кожного слухача курсу, бо попри те, що він безкоштовний, однак до нього залучено багато людської волонтерської праці».

По завершенні навчання слухачі проєкту склали тест на рівень знання італійської мови і отримали сертифікати. «Дякуючи Богові і старанням патріарха Йосипа Сліпого, ми маємо цей дім Релігійного товариства „Свята Софія“, у якому можемо дати можливість українцям, які не знають італійської, її вивчати. Людина, яка живе закордоном, повинна знати мову, аби насамперед розуміти свої права, обов’язки і вміти себе захистити», — підсумував о. Марко.

За матеріалами Руслани Ткаченко для пресслужби Релігійного товариства «Свята Софія»