Ірландські архиєпископи у день св. Патрика: «Єднаємо свої великопісні жертви зі стражданнями українців»

20 березня 2022

Цей день святого Патрика — час молитов та дій для миру в Україні заради всіх біженців та інших жертв війни, йдеться у спільній заяві римсько-католицького і англіканського архиєпископів Ірландії.

«Своїми молитвами у цей день святого Патрика ми закликаємо припинити цю безглузду різанину і розпорошення майна, тіл і духу українського народу», — заявили католицький архиєпископ Еймон Мартін з Арми і архиєпископ Джон Макдауелл із Церкви Ірландії (гілки англіканізму). Про це повідомляє католицький суспільно-релігійний інтернет-часопис «Credo» із посиланням на інтернет-видання «Catholic News Agency».

«Боляче думати, що у час, коли світ виходить із глобальної пандемії, яка так сильно нагадала нам про нашу пов’язаність і взаємозалежність, наш континент так легко впав у безглузді поділи і спустошення війни, — продовжили вони. — Війна — це поразка людства. Це символізує провал політики, дипломатії та діалогу».

«Нехай усі християни Європи, включно з патріархом Кірілом і Російською православною церквою, об’єднаються у щоденних духовних і практичних зусиллях на підтримку припинення вогню, гуманітарної допомоги та негайного складання зброї. Справи Христові можливі лише за допомогою Христа», — сказали архиєпископи.

Обидва ієрархи мають титул Примаса усієї Ірландії у своїх церквах, кожна з яких вважає свого архиєпископа Арми наступником святого Патрика, місіонера V століття, якому приписують євангелізацію Ірландії.

Перед публікацією архиєпископи провели щорічну лекцію та дискусію про святого Патрика в театральному та мистецькому центрі Market Place в Армі, Північна Ірландія. Ця щорічна подія зосереджена на свідченні святого Патрика у сучасному світі. Обидва архиєпископи закликали християн Ірландії та ірландську діаспору «надихатися життям і свідченням святого Патрика, щоб бути примирителями та миротворцями». Вони заявили, що було би недобросовісно святкувати день святого Патрика «без солідарності наших молитов, милосердя та привітань для народу України».

Архиєпископи помолилися за українців в Ірландії та за їхні родини і друзів, що потрапили в пастку вдома. «Ми єднаємо свої маленькі великопісні жертви з їхніми величезними стражданнями. Ми також визнаємо існування багатьох росіян тут і на своїй батьківщині, які не несуть ніякої відповідальності за цю жахливу ситуацію, і які поділяють наше бажання миру та припинення цього страшного насильства».

Архиєпископи Мартін і Макдауелл схвалили те, що християни та інші мешканці Ірландії «інстинктивно тягнуться» до підтримки зусиль із гуманітарної допомоги, особливо тим, хто був змушений покинути батьківщину.

«У молодому віці святого Патрика схопили і відправили на ці береги — безсумнівно, він був наляканий, дезорієнтований, засмучений і боявся за своє життя. У вступних словах своєї „Сповіді“ він описує, як він та інші „були розпорошені поміж багатьма народами“, — сказали архиєпископи. — Так само й тисячі біженців, що прибувають до Ірландії, відчувають себе розпорошеними між народів. Ми молимося, щоб наша привітна земля продовжувала пропонувати милосердний перепочинок нашим сестрам і братам у час потреби. Це світло Євангелія, що сяє крізь темряву; вилив молитви, милосердя та солідарності по всій Ірландії до народу України, дуже надихає».

Роздуми про поточні події в Європі служать уроком для власного мирного процесу в Ірландії, вважають архиєпископи. Зокрема, вони відзначили, як важливо «ніколи не сприймати наш прогрес у мирі як належне, ніколи не відмовлятися від діалогу та наведення мостів і взаєморозуміння через історичні розбіжності».

Ірландія нещодавно відзначила 50-річчя Кривавої неділі, коли в Північній Ірландії британськими солдатами були розстріляні беззбройні демонстранти, що вимагали рівних громадянських прав для католиків. Інцидент став переломним моментом у періоді насильницького конфлікту (відомого як The Troubles) між католиками та протестантами Північної Ірландії. Він закінчився Белфастською угодою (Угодою Страсної п’ятниці) 1998 року.