«Господь хоче єдності»: у Патріаршому соборі звершили Екуменічний молебень за єдність християн у світі

21 січня 2023

У п’ятницю, 20 січня, у Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві відбувся Екуменічний молебень, який організувала Комісія УГКЦ із міжконфесійних і міжрелігійних відносин. Молитву очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. У ній також взяли участь: архиєпископ Вісвальдас Кульбокас, Апостольський нунцій в Україні, владика Михаїл Аніщенко, єпископ Команський та екзарх Вселенського Патріарха в Києві, а також духовенство католицьких, православних і протестантських Церков.

Під час молебню владика Михаїл Аніщенко поділився роздумами над словами пророка Ісаї: «Навчіться чинити добро, шукайте справедливості», які є головною темою цьогорічного Тижня молитов за єдність християн. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Він наголосив, що саме про єдність, зокрема про єдність між своїми учнями, Христос молився у своїй Архиєрейській молитві перед стражданнями.

За його словами, цього року для роздумів запропоновані дуже знакові слова пророка Ісаї, особливо в час війни. Адже чинити добро, пояснив він, не зобов’язує людину належати до певної церковної юрисдикції, оскільки це — людський поклик, стан християнської душі.

Особливо актуально ці слова Ісаї втілилися у час війни у здатності українців чинити добро один одному, зауважив екзарх Константинопільського патріарха в Києві.

«Приємно спостерігати, — сказав він, — як більшість людей переоцінила життя. У ставленні до ближнього люди намагаються виконувати Божу заповідь про любов, хто як може».

Роздумуючи над другою частиною слів Ісаї — «шукайте справедливості», владика Михаїл наголосив на правильному розумінні поняття справедливості та праведності. «Справедливість і праведність — однокореневі слова, які дають нам розуміння того, що правда, справедливість, праведність — це частина Царства Небесного. Ми повинні благати Господа досягти Божої справедливості кожний у доступний йому спосіб», — закликав він.

Єпископ Команський переконаний, що спільне творіння добра може допомогти християнам припинити ворожнечу між собою.

Під час спільного моління кожен представник християнської конфесії зачитав свою молитву про єдність.

На завершення Блаженніший Святослав подякував представникам християнських Церков в Україні за те, що прибули до Патріаршого собору Воскресіння Христового на спільну молитву за єдність християн.

Глава УГКЦ поділився, що, слухаючи під час молитви Боже слово, його вразило одне слово Христа — «хочу»: «Хочу, щоб усі були одно».

«Бути християнином означає навчитися хотіти того, чого хоче Бог. Господь не нав’язує єдності, Він її хоче. Його Архиєрейська молитва до Отця висловлює найглибше бажання Його серця про єдність між учнями», — наголосив Предстоятель.

Отець і Глава УГКЦ подякував владиці Михаїлові за проповідь, звернувши увагу на ключову річ, яку той пригадав: «Немає справедливості без праведності».

«Немає і праведності без справедливості. Це — однокореневі слова не лише у філологічному, а й у духовному і містичному значеннях. Дай, Боже, усім нам бути праведними і справедливими один до одного», — сказав Глава УГКЦ.

«Єдність між християнами, між громадянами України, з одного боку, є бажанням нашого Спасителя, а з іншого — синонімом виживання. Ми не зможемо встояти в борні, якщо не будемо об’єднанні в нашому прагненні бути вільним народом. Вчімся хотіти того, чого хоче Христос — нашу єдність втілювати у вчинках, словах, ділах і думках», — закликав Блаженніший Святослав.

Завершилося моління молитвою за Україну «Боже великий, єдиний».

Як ми повідомляли, з 18 по 25 січня 2023 року у світі проходить Тиждень молитов за єдність християн, гасло якого — «Навчіться чинити добро, шукайте справедливості». Матеріали для екуменічних молитов цього року підготувала Міжконфесійна рада Церков Міннесоти у США.