«Дивлячись на цей подарунок, буду думати про вас і про Україну», — архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті до владик УГКЦ

5 вересня 2020

Особливістю онлайн-зустрічі Владик УГКЦ з України, яка проходила у п’ятницю 4 вересня, була розмова з високопреосвященним владикою Клаудіо Ґуджеротті, який цими днями покидає Україну у зв’язку з завершенням свого служіння Апостольського Нунція.

Блаженніший Святослав, з ініціативи якого відбулася ця онлайн-зустріч і розмова, від імені Синоду Єпископів і усієї Української Греко-Католицької Церкви подякував Нунцієві «за все те добро, здійснене для усіх нас і для України». Він також попросив у владики Клаудіо вибачення, «якщо ми до кінця не сповнили усіх Ваших очікувань чи то як люди, чи як Пастирі, чи як церковні структури».

Подарунок для архиєпископа Клаудіо

Відтак Глава УГКЦ продемонстрував Представникові Святішого Отця в Україні в 2015–2020 роках подарунок від Української Греко-Католицької Церкви — портрет самого Нунція з особливою символікою: зображенням Патріаршого собору Воскресіння Христового з одного боку, а з іншого — мапи України з відзначеними червоним кольором анексованим Кримом та стікаючим кров’ю Донбасом, адже «Вам судилося не лише чути про ці рани українського народу, але й доторкнутися до них», — зазначив Блаженніший Святослав. Про часті відвідини Апостольським Нунцієм окупованих районів Донбасу, де він відправляв богослужіння і молився з вірними Римо-Католицької та Греко-Католицької Церков пригадує зображена над мапою України Оранта — Богородиця з піднесеними у молитві руками. Портрет виконав відомий український митець Юрій Нікітін.

«Ми спостерігаємо прояви великої духовної сили», — архиєпископ про Україну

У відповідь владика Клаудіо звернувся до зібраних владик зі своїм братерським словом: «Це — чудова нагода для мене, щоб привітати вас усіх, поглянути вам у вічі, хоч ваші обличчя дуже малі, бо бачу вас лише на екрані мого невеличкого комп’ютера, проте кожне з ваших обличь пригадує мені певну історію, подію, зустріч, одним словом — братерство. Я дуже вдячний Господеві, що вислав мене здійснювати це служіння в Україні в її дуже складному періоді, хоч, правду кажучи, думаю, що в історії України було мало легких періодів. Проте, маємо свідчення, що Україна не є землею турбулентностей. Хоч минула комуністична історія спричинила у цьому регіоні Європи стан нестабільності. Ми відчуваємо навіть фізично, скільки страждань і випробувань випало на долю народів цього регіону. Але також спостерігаємо прояви великої духовної сили. Бо коли люди підносять голову за свої права і свободи, це завжди жест великої гідності. Припускаю, багато хто вважав, що ця гідність вже втрачена назавжди. Але насправді ця гідність виявляє себе в щораз найбільш неочікуваних моментах і обставинах. І саме в цю хвилину, коли я залишаю своє служіння, я дуже вдячний Богові, що дозволив мені відчути зблизька ці болі народження, чого Ваша Церква, з певністю, є символом».

«Я буду молитися за Вас…»

Відтак архиєпископ запевнив усіх присутніх у своїй молитві та любові до Української землі і народу: «Де б я не був, буду пам’ятати про вас і молитися за вас. Бо за ці майже 30 років служіння Церкві на цих землях [пострадянських країн], я дуже зблизився з Церквами Сходу і вважаю ці роки найбільш плідними у моєму дотеперішньому житті. Бачу тут перед собою багато молодих владик, про яких на початку мого служіння у Ватикані там ще ніхто не знав, бо вони, можливо, ще були дітьми. То ж тепер для мене є великою радістю бачити такий органічний зріст вашої Церкви, бо в цьому пізнається дія нашого Господа».

Церква як благословення для народу

«Я бачу на вашій землі великий духовний потенціал, зокрема тут видно великі „канали“, через які передається гідність. Це так, наче б людська особа не хотіла більше бути пригніченою, а бажала бути такою, якою сотворив її Господь — на образ і подобу Божу. Бажаю вам бути на послугах цієї дійсності, бачити, як вона розквітає, відчувати голос природи, яка пробуджується до нового життя. І бажаю вам бути записаними в книгу історії як благословення для вашого народу» — зазначив наприкінці свого звернення до єпископів Української Греко-Католицької Церкви архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті, дотеперішній Апостольський Нунцій в Україні.