Декана Католицького Університету Америки отця Марка Морозовича іменовано митрофорним протоієреєм

13 травня 2023

У середу, 10 травня, в Крайовому соборі Пресвятої родини м. Вашингтона (США) відбулася Архиєрейська Божественна Літургія із Чином іменування митрофорним протоієреєм всечеснішого отця Марка Морозовича, декана богословського факультету Католицького Університету Америки.

Богослужіння очолив митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк у співслужінні із єпископом Чиказької єпархії Венедиктом Алексійчуком, єпархом Стемфордським Павлом Хомницьким і єпископом Пармським Богданом Данилом. У ньому взяли участь духовенство Митрополії, члени родини і друзі отця Морозовича, парафіяни, президент Католицького Університету Америки Пітер Кілпатрік, викладачі і студенти університету.

Отець Марко Морозович — уродженець Західної Пенсильванії, американець українського походження, який формувався в лоні Української Католицької Церкви і прийняв покликання до священства в єпархії Святого Йосафата у м. Пармі (штат Огайо, США). Він служив священником у містах Піттсбурзі та Батлері (штат Пенсильванія, США), перш ніж розпочати докторські студії в Папському Східному Інституті в Римі, де досліджував Літургію Страсного четверга в Єрусалимі та Константинополі з четвертого до чотирнадцятого століть. Він є професором літургіки в Католицькому університеті Америки, а також є деканом Школи богослов’я та релігієзнавства.

Чин іменування відбувся під час Малого входу. Владика Павло Хомницький зачитав Декрет Патріарха Святослава. У ньому йшлося про те, що «оцінюючи Вашу ревність для Божої слави та добра Української Греко-Католицької Церкви, зокрема Ваше жертовне священниче служіння, Вашу наукову діяльність у галузі богослов’я та віддану працю заради формування нових поколінь богословів, складаємо Вам сердечну подяку та висловлюємо визнання і похвалу».

Відтак було проголошено, що «заслухавши думки високопреосвященного владики Бориса, архиєпископа і митрополита Філадельфійського, та владики Богдана, єпископа Пармського, і беручи до уваги Ваші заслуги, іменуємо Вас митрофорним протоієреєм та уділяємо Вам право носити митру».

Документ завершувався привітаннями та побажаннями: «Нехай милостивий Господь щедро винагородить Вас своїми дарами, даючи Вам силу і наснагу в доброму здоров’ї жити у святості й любові до Нього та продовжувати боговгодне служіння».

Чин іменування звершив єпископ Пармський Богдан Данило. Він надав отцю Марку набедренник — ромбоподібний елемент риз, що символізує духовний меч, золотий нагрудний хрест і митру, що символізує царство Христа.

У своїй проповіді архиєпископ Борис Ґудзяк наголосив, що, слідуючи за своїм покликанням, отець Марк Морозович брав на себе різні обов’язки — як священник, науковець, професор, декан богословського факультету та тимчасовий проректор Католицького університету Америки.

«Отець Марко — літургіст. Його богословська спеціалізація — вивчати, пояснювати, не тільки теоретично, але й практично вчення Церкви, допомагати людям молитися, радіти, звільняти тягар і йти разом», — сказав проповідник. «Бо Літургія — це спільна праця. Дія, коли ми наближаємося до нашого призначення на цій землі».

Він зазначив, що отець Марко Морозович відіграв важливу роль під час візиту папи Івана Павла ІІ в Україну у 2001 році.

Митрополит Борис закінчив словами вдячності та молитви за отця Марка та його родину, студентів та колег, а також за Церкву та Університет, яким отець Морозович вірно служить стільки років.

Наприкінці Літургії отець Морозович подякував усім зібраним і попросив молитися за мир в Україні, особливо за поранених воїнів. «У такі моменти [як урочиста Літургія] ми нагадуємо собі про радість життя, про те, що посеред проблем, посеред викликів і так, навіть посеред війни, ми тримаємось за Христа, який дарує нам свою любов і надію», — зазначив новоіменований митрофорний протоєрей.