«Будьте із тими, хто є найближчими!» — владика Богдан Данило про період карантину

25 березня 2020

У період Великого посту, який цьогоріч позначений карантином у зв’язку із поширенням пандемії коронавірусу, християни всього світу шукають відповіді на питання про те, чому так сталося. Однак, владика Богдан Данило, єпископ Єпархії святого Йосафата із осідком у м. Парма (штат Огайо, США), звертаючись до всіх людей доброї волі через відеопослання, спонукає подивитися на карантин також і як на нагоду.

Сьогодні як Церква ми віддаємо поклін та віддання празника Хрестопоклінної неділі. Але водночас, — мабуть, вперше у Великому пості, — я це роблю сам. Адже ми як громада, як держава і як увесь світ живемо у період коронавірусної пандемії. Незабаром ми будемо співати: «Хресту Твоєму поклоняємося, Владико, і святе Воскресіння Твоє славимо».

Як змінилося наше життя в останні три тижні Великого посту? Можливо, ми розпочинали Великий піст із планами відвідати ближніх, бути з родиною, приготуватися до Великодніх свят чи поїхати у мандрівку, однак сьогодні державні та навчальні заклади є закритими, а медичні інституції заохочують нас бути вдома. Напевно, ми будемо дивитися на цей виклик та шукатимемо відповідей із перспективи часу. Проте, як християни в період Великого посту ми насамперед повинні вже сьогодні запитати себе: що я сьогодні можу зробити для себе, для своєї родини, для нашої Церкви?

Доволі часто ми з ностальгією згадуємо наші молоді роки і говоримо про те, як приємно було бути із родиною, із дітьми, разом молитися, разом бавитися, разом читати релігійні та художні книги, разом перебувати під час обіду чи вечері. Сьогодні через обставини коронавірусу ми справді маємо можливість бути з родиною, з домашньою Церквою. Я заохочую всіх вірних нашої єпархії, всіх християн і людей доброї волі скористатися із цієї нагоди — бути з тими, хто є найближчими.

Ми часто ставимо собі питання про те, що не можемо прийти до храму та молитися Літургію. Ми, владики Української Католицької Церкви в Сполучених Штатах Америки, видали спільний меморандум. Ми будемо молитися за вас! Натомість, вас заохочує прийти до храмів впродовж тижня чи неділі в той час, коли вони будуть відкритими, щоб ви могли самі, особисто, на приватній молитві поспілкуватися та віддати славу Богові.

Мабуть, хтось таки скаже, що це занадто драматичні кроки зі сторони Церкви. Я думаю, що найкращою відповіддю за останні декілька днів були слова Патріарха Константинопольської Церкви Варфоломія. У своїх роздумах він пише наступним чином: по суті сьогодні йдеться не про віру, а про наших вірних; не про Христа, а про християн; не про Божу людину, а про людину. Ці заходи ми робимо для того, щоб зберегти вас, щоб ви могли бути здоровими у своїх домівках, щоб не журилися стосовно того, чи приходячи до наших храмів великою кількістю осіб, ви зможете мирно і спокійно помолитися.

Я молюся разом із вами, щоб цей час коронавірусу завершився швидше. Однак, скористаймо із цієї нагоди, яку дає нам Бог, щоб ми справді відчули нашу віру, нашу любов до Христа і нашу любов до Церкви. Натомість, незабаром ми знову зустрінемося у нашому храмі, щоб величати не лише Його страждання, але й світле Воскресіння. Нехай Бог благословить вас та Ваші родини, благословить нашу громаду та всіх людей доброї волі!

† Богдан Данило,
єпарх Пармський