Блаженніший Святослав у новій книзі промовляє до світової спільноти: «Історія мучеництва і воскресіння — це історія нашого народу»

30 березня 2023

Близько місяця тому світ побачив першу біографічну книгу про Блаженнішого Святослава англійською мовою «Біля підніжжя хреста: уроки з України» авторства американського журналіста Джона Бергера.

В інтерв’ю, що містяться у книзі, Глава УГКЦ пропонує світовій спільноті глибоке розуміння того, у якому напрямку рухається нині світ крізь призму боротьби, з якою знову стикається Церква, через 30 років після розпаду Радянського Союзу, у світлі російського вторгнення в Україну. Про це зазначає Департамент інформації УГКЦ.

Ідея створення книги

У серпні 2018 року Джон Бергер брав інтерв’ю у Патріарха Святослава на міжнародному з’їзді Лицарів Колумба в Балтиморі. У результаті було опубліковано дві статті, які й привели до задуму написати книгу-інтерв’ю з Блаженнішим Святославом. У травні 2019 року Джон Бергер був у Києві і спілкувався з Главою УГКЦ протягом двох днів. Інтерв’ю було доповнене кількома наступними, зокрема в червні 2022 року, коли Україна продовжувала перебувати під російськими бомбардуваннями.

«Мене спочатку цікавили Східні Церкви. Я практикуючий український католик. Я не українець, але візантійська Літургія мене дуже приваблює. Тож коли я почув, що Його Блаженство приїжджає до Сполучених Штатів у 2018 році, щоб виступити з програмною промовою на Верховному з’їзді Лицарів Колумба, я попросив про інтерв’ю», — розповів Джон Бергер в інтерв’ю для видавництва «Our Sunday Visitor».

Автор зазначив, що він ні в якому разі не міг радіти перспективі, що безлад у Східній Європі з усіма стражданнями приведе до збільшення продажу. Але герой цієї книги, якого вже добре знали в Україні, здобував міжнародне визнання за своє управління Церквою у воєнний час. Історія життя Блаженнішого Святослава, його свідчення і розуміння багатьох проблем, з якими стикається Церква і світ, становлять основну частину цієї книги.

«Ще до „спеціальної військової операції“ [повномасштабної війни росії проти України — ред.] я відчував, що історія життя і свідчення Блаженнішого можуть багато чого запропонувати нашому світу. Тепер через війну вони матимуть ширшу аудиторію», — розповів Джон Бергер.

Книга-свідчення Глави УГКЦ, яка може багато чому навчити суспільство поза межами України

За радянських часів Церква перебувала «під землею». Тепер, у воєнний час, метафора стала реальною. Патріарх розповідає, як священники змушені служити Літургію в укриттях, а віряни щодня під обстрілами моляться. В обидві епохи віра була твердою. У важких обставинах віряни щоденно переглядали відео від Глави Церкви, тоді слухали Радіо Ватикану. Спогади Блаженнішого Святослава про дитинство, коли католицьку віру переслідували, і про те, як люди зберігали віру живою, а їхні стосунки з Богом були центральними в їхньому житті, досить емоційні та захопливі.

«Згадуючи вторгнення рік тому, можливо, багато американців не помітили, що архиєпископ Шевчук був у російському списку розстрілів. Деякі люди називали це „розстріляним списком путіна“, — розповідає Джон Бергер для видання „Our Sunday Visitor“. — І все ж він і більшість його священників були сповнені рішучості залишитися зі своїм народом».

Блаженніший Святослав перед розп’яттям Марії Терези Карлоні, яка мала дар білокації і в чудесний спосіб приходила до патріарха Йосифа Сліпого у концтабори Сибіру. Зараз триває процес її беатифікаціїБлаженніший Святослав перед розп’яттям Марії Терези Карлоні, яка мала дар білокації і в чудесний спосіб приходила до патріарха Йосифа Сліпого у концтабори Сибіру. Зараз триває процес її беатифікації

Відгуки і рецензії

Від початку випуску «At The Foot of the Cross: Lessons from Ukraine» Джона Бергера про Блаженнішого Святослава книга набула значної популярності. Чимало відгуків і рецензій вже одержала відверта та прониклива розповідь Глави УГКЦ.

«Ця чудова книга є запрошенням до зустрічі з розумом, серцем і душею одного з найбільших католицьких лідерів ХХІ століття, Верховного Архиєпископа Святослава Шевчука. Прочитайте її і вийдіть збагаченими» (Джордж Вайґель, почесний старший науковий співробітник і завідувач кафедри католицьких досліджень Центру етики та публічної політики імені Вільяма Е. Саймона, біограф папи Івана Павла ІІ).

«Святослав Шевчук, людина молитви, пережив тектонічні соціальні та політичні трансформації, пережив несподівані повороти у власному житті, а сьогодні є шанованим національним лідером. Ця книга є результатом чотирирічних зустрічей і відвертих розмов між американським журналістом та українським Патріархом, який разом зі своїм народом стоїть біля підніжжя Хреста. Відвертий пошук Патріархом Святославом відповідей на життєві виклики може допомогти вам відповісти на ваші» (Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський).

«Ця книга розповідає історію Української Греко-Католицької Церкви, яка протягом десятиліть була змушена зберігати віру в таємниці, коли Україна була частиною Радянського Союзу. Розказана через свідчення очевидця, Глави цієї Церкви, ця книга надає одну з важливих причин, чому українці борються проти російського контролю сьогодні» (Ніна Ши, директор Центру релігійної свободи Інституту Гудзона, колишній уповноважений Комісії США з міжнародної релігійної свободи).

«Я радий, що завдяки цій книжці світ ще раз уявить собі реалії „катакомбної“ Церкви з таємним прослуховуванням через „радіолу“ Літургій з Ватикана із заштореними вікнами та заблокованими дверима. І з Святославовим „образом підпільного священника — чоловіка, що приходить вночі“ (З передмови Мирослава Мариновича, віцеректора Українського католицького університету у Львові, колишнього в’язня ГУЛАГу (1977–1987)).