Блаженніший Святослав до місії з Італії: «Чинячи милосердя, ми визнаємо, що людина і її гідність завжди більші за ту милостиню, яку їй даємо»

31 березня 2023

Дякую за те, що ви приїхали. Найцінніший дар — не той, який ви принесли в руках, а то, що у ваших серцях. Ви привезли значно більше, ніж гуманітарну допомогу. Такими словами Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав привітав у середу, 29 березня, у своїй резиденції в Києві групу волонтерів з Італії на чолі з францисканцем о. Енцо Фортунато, яка прибула в Україну з гуманітарною місією.

До складу групи ввійшли представники ордену францисканців, Спільноти святого Егідія, соціального кооперативу «Auxilium», Італійської футбольної федерації та італійські журналісти. Місія привезла гуманітарну допомогу, зокрема спортивні футболки для дітей, медикаменти, електрогенератори, одяг. Одержавши благословення Святішого Отця Франциска, з яким зустрінуться і після повернення в Італію, вони вирушили з Брюсселя із зупинками в Європарламенті, Львові та Києві. Про це розповідає Департамент інформації УГКЦ.

Українським дітям через цю групу Папа Франциск передав вервиці, образки, книги і просив донести всім, кого зустрінуть в Україні: «Бог не жорстокий, Він турботливий. Жорстокою стає людина, коли почувається богом». Частину цих дарів від Папи о. Енцо Фортунато передав Блаженнішому Святославові.

Блаженніший Святослав: Наше милосердя підкреслює людську гідність

Відзначивши важливість візиту місії в Україну, Глава УГКЦ подякував за турботу про українських дітей, які є «найбільш вразливою частиною нашого суспільства і які найбільше постраждали від війни». Він розповів кілька трагічних історій дітей, що пережили жахіття війни.

Блаженніший Святослав звернув увагу на різницю між виявом християнської любові й гуманітарною допомогою різних філантропних організацій: «Ми, християни, чинячи милосердя, визнаємо, що людина і її гідність значно більші за ту милостиню, яку їй даємо. Сама людина значно важливіша за те, що можемо для неї зробити. Наше милосердя підкреслює її гідність».

Він також зазначив, що словом, яке сьогодні характеризує українське суспільство, є «травма». І саме душпастирство зцілення ран війни є пріоритетом УГКЦ у її служінні на найближче десятиліття.

«Наша Церква сьогодні стала, як каже Папа Франциск, польовим шпиталем. Буквально, — зауважив Блаженніший Святослав і додав: — Ми щоразу наново відкриваємо для себе місію Церкви. І бачимо, що нині Церква — це родина, це мережа відносин, спільнота, у якій кожен почувається безпечно і якій може довіритися».

Блаженніший Святослав про відносини із державою, візит Папи та недовіру

Відповідаючи на запитання про відносини Церкви і держави, Блаженніший Святослав розповів, що УГКЦ намагається розвивати партнерські стосунки з державою.

Щодо очікувань можливого візиту Папи Франциска в Україну, Блаженніший Святослав ствердив, що «ми молимося про це, але й розуміємо, що візит Святішого Отця має принести певні плоди». «Папа розуміє, що його візит не мав би бути візитом туриста, але посланця миру. І це нелегкий виклик», — вважає Предстоятель.

Він також розповів про те, що загалом зростає недовіра до дипломатії як інструмента для вирішення цього питання, як із боку росіян, які зневажають дипломатію, так і української влади, яка на сьогодні не бачить можливостей досягнення миру дипломатичним шляхом.

Візит задля побудови братерства

Засновник «Auxilium» Анджело Кйораццо зазначив, що їхній візит в Україну натхнений духом енцикліки Папи Франциска «Усі брати». За його словами, сучасний світ потребує нового імпульсу братерства, адже вирішувати суперечки війною у XXI столітті немислимо.

Блаженніший Святослав ствердив, що бути братами — засадничий принцип для того, щоби зрозуміти сьогодні українців. Він зазначив, що зараз є багато розмов, виступів про Україну, росію, зокрема на конференціях у різних країнах Європи і світу. «Бачимо багато „експертів“, які кажуть: „Я знаю росію“, „Я знаю Україну“… У певний момент я усвідомив, що ці „експерти“, які вважають, що знають нас, дуже небезпечні. Бо тієї росії, яку вони знали, більше немає. Як і тієї України, яку вони знали ще рік тому, більше не існує. Війна спричинила „землетрус“».

Блаженніший Святослав: Землетрус у серці Європи

Глава Церкви пригадав великий Лісабонський землетрус, який стався в День усіх святих, 1 листопада 1755 року, і призвів до краху Португальської імперії. Поштовхи були такі сильні, що дзвони у всій Європі почали самі дзвонити. Король Жозе І був настільки спантеличений, що не знав, що робити. Тоді його прем’єр-міністр Себастьян Жозе Помбал сказав: «Маємо нагодувати живих і поховати померлих».

«Такий же землетрус, але іншого типу, відбувається сьогодні тут. Ви у всій Європі чуєте звуки дзвонів, але дзвонів не дзвіниць, а сумління людей. Цей землетрус призведе до краху ще однієї імперії. І ми, побачивши нашу країну зруйнованою, цілі міста, зокрема російськомовні, які самі росіяни зрівняли із землею, запитуємо себе: що маємо робити? Доповнюючи фразу португальського прем’єра „нагодувати живих і поховати померлих“, можемо додати: лікувати рани тих, хто вижив».

Взаємна вдячність

На завершення Блаженніший Святослав передав слова глибокої вдячності Папі Францискові, з яким члени місії зустрінуться через кілька днів, за те, що «він сьогодні є тим, хто б’є у дзвони», а також вітання з Великоднем. «Ми впевнені, що Україна відновиться. Ми відбудуємо наші міста, люди повернуться до своїх домівок. Чому ми в цьому впевнені? Бо Христос воскрес!» — сказав Глава УГКЦ.

Відтак о. Енцо Фортунато подарував Блаженнішому Святославові примірник своєї нової книги «Processo a Francesco». Глава УГКЦ ж спрезентував гостям примірники своєї книги «Dimmi la verità».