«Ad limina apostolorum» американських східних єпископів завершився візантійською Літургією

25 лютого 2020

Остання група американських єпископів, які здійснили «ad limina» візити в Рим, вирішила відслужити завершальну подячну Божественну Літургію в Римській базиліці святого Климента, адже цей храм має історичні зв’язки з християнським Сходом.

21 лютого 2020 року під яскравою мозаїкою із XII століття, що зображає церкву як виноградну лозу, яка виростає з хреста Господнього, архиєпископ і митрополит Борис Ґудзяк з Української католицької єпархії в Філадельфії очолив Божественну Літургію у візантійському обряді. Йому співслужили єпископи з інших українських єпархій США, а також єпископи з Рутенської, Маронітської, Мелхітської, Сирійської, Сиро-малабарської, Вірменської та Румунської католицьких церков.

Під час проповіді перед усіма гостями, перед українськими семінаристами, які супроводжували моління співом та прислуговували, та туристами, які захопливо спостерігали за молитвою, владика Борис Ґудзяк пояснив, що святий Климент був другим чи третім спадкоємцем святого Петра і, можливо, саме ним був висвячений на священника.

Під час переслідування християн імператором Траяном «Климент був засланий до Сибіру Римської імперії», — сказав архиєпископ. Відтак же уточнив: «Ви знаєте, де це було? Крим, Україна».

Продовжуючи свою проповідь, владика Борис зазначив, що його стратили, прив’язавши до якоря і кинувши в Чорне море, і через 800 років його мощі були віднайдені братами-місіонерами — свв. Кирилом і Методієм, відомими сьогодні як «Апостоли слов’ян». Зокрема, святий Кирило похований у базиліці святого Климента.

«Брати принесли мощі св. Климента до Риму разом із Священним Писанням та богослужбовими книгами, які вони переклали на місцеву мову», — сказав владика Борис Ґудзяк. Інші місіонери протестували проти їхніх зусиль, оскільки на той час латинська та грецька мови були єдиними прийнятними літургійними мовами.

За його словами, мощі які привезли свв. Кирило і Методій, ймовірно, переконали на аудієнції Папу Римського, який схвалив їхню місію, і тому «наші народи на слов’янських землях отримали добру звістку про Євангеліє», — сказав митрополит Борис Ґудзяк.

Східно-католицькі єпископи, зустрівшись з папою Франциском та найвищими посадовими членами Римської курії, просили про можливість помолитися саме в базиліці святого Климента для того, щоб «дякувати Богові за вічне життя, яке він хоче дати нам, за подарунок, який ми отримали через розп’яття, за дар, який є плодом остаточної жертви Бога, що став людиною».

Завершуючи тижневий візит «ad limina», архиєпископ і митрополит Філадельфійський владика Борис Ґудзяк сказав: «Ми молимося у подяку за наше спілкування. Ми дякуємо Богові за увагу, яку ми отримали від Святішого Отця, і молимось в його наміреннях».

«Але найбільше ми молимося, щоб ми були вірними Євангелію, яке ми тільки що почули», — сказав архиєпископ. І щоб вони наслідували Ісуса, будучи близькими до свого народу, «будучи бідними, покірними як слуги та апостоли Господа, який дарує нам життя».

Фото: владика Богдан Данило та владика Венедикт Алексійчук
За матеріалами інтернет-ресурсу «Crux»