Владика Володимир Ющак

Єпарх Вроцлавсько-Кошалінський, Член Постійного Синоду УГКЦ

19 липня 1957 року в с. Легниця (Нижньосілезьке воєводство, Польща).

28 травня 1983 pоку із рук преосвященного владики Генрика, кардинала, Гульбіновича, митрополита Вроцлавського.

19 червня 1999 року у соборі Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста у м. Вроцлав (Польща).

Інтронізація

Дитинство і родина

Народився Роман Ющак (хресне ім’я) 19 липня 1957 pоці в Легниці (Польща). Його батько Василь Ющак, коли йому було кільканадцять років, в результаті акції «Вісла» був разом з батьками виселений з Лемківщини з с. Боднарка, біля Горлиць, в Зеленогірському воєводстві. Мати Іванна (уроджена Телесницька) у 1946 році виїхала з батьками з с. Березка, біля Бірчі, до Німеччини.

На зворотному шляху сім’ї із заслання, Василь Ющак дізнався, що у його рідному селі в травні 1945 року було вбито 280 осіб, разом з парафіяльним священиком о. Біликом. У цій ситуації родина зупинилася в селі Росочата, поблизу Легниці. Тут, у 1947 році, вона познайомилася з переселенцями з Лемківщини. Таким чином, батьки майбутнього владики зустрілися на західних землях і в 1956 році прийняли Таїнство шлюбу. Перший син Роман отримав Таїнство Хрещення і Миропомазання в греко-католицькій парафії у с. Легниці, де в цей час своє пастирське служіння сповнював о. Влодзімеж Гайдукевич і був записаний в книзі Хрещень під першим номером.

Освіта

Юний Роман закінчив початкову школу в 1972 pоці у с. Росохата і того ж року розпочав навчання в Українському ліцеї в Легниці. Класним керівником його класу була пані Ярослава Кіселевська — видатний і відданий педагог. Парафіяльним священиком парафії Легниці та душпастирем молоді був отець-мітрат Іван Мартиняк — нині вислужений греко-католицький митрополит Перемисько-Варшавський, єпископ-емерит.

Після завершення навчання, 31 серпня 1976 pоку вступив до Василіянського Чину, з яким познайомився ще під час навчання в початковій школі. Прийняв монаше ім’я Володимир та відбув період новіціату під духовним проводом о. Йосафата Романика. Перші монаші обіти брат Володимир склав 18 червня 1978 року. Відтак розпочав філософсько-богословські студії у Варшавській Вищій духовній семінарії, які закінчив у 1983 pоці.

Довічні монаші обіти брат Володимир Ющак склав 1 травня 1983 pоку. А вже 8 травня 1983 року він був висвячений на диякона. Священичі свячення отримав 28 травня 1983 pоку із рук митрополита Вроцлавського Генрика, кардинала, Гульбіновича.

Після свячень отець Володимир працював душпастирем у заснованій в грудні 1982 pоку o. Юліяном Ґбуром парафії в Бартошицях та в діючій від 1957 pоку парафії в Асунах (Ольштинщина). Від 1985 pоку о. Володимир додатково прийняв обслугу парафії в с. Остре Бардо, де перед тим душпастирював о. Василь Ощипко.

У 1984 pоці ієрей заочно розпочав студії в Академії католицької теології у Варшаві на факультеті церковного права, а в 1990 pоці здобув ступінь ліцензіату.

Із 1989 pоку на прохання провінційного настоятеля о. Василя Медвіта — сьогодні єпископ-емерит, вислужений екзарх Києво-Галицький — виконував обов’язки магістра новіціяту та префекта василіянських братів-студентів.

Служіння о. Володимира в монастирі у Варшаві припало на час, коли греко-католицька церква в Україні і всі колишні комуністичні країни виходили із підпілля (із сучасних катакомб). Для того, щоб протягнути руку допомоги василіянським спільнотам, які тільки вийшли з підпілля, і, таким чином, всій Церкві в Україні, Варшава вирішила відкрити монастир для василіянських новиків і студентів з України, Румунії та Словаччини. Тому, восени 1993 pоку о. Володимир Ющак переведений до монастиря отців-василіян у Венгожеві, одночасно виконуючи обов’язки пароха та отця-декана Ольштинського деканату. Та там він не затримується на довгий період часу, адже після хіротонії новопоставленого єпископа Василя Медвіта о. Володимир Ющак повертається у Варшаву та з 1994 pоку переймає обов’язки Протоігумена василіянської Провінції у Польщі та одночасно виконує також обов’язки пароха на греко-католицькій парафії у цьому ж місті.

24 квітня 1999 pоку з благословення Святішого Отця Івана Павла II призначений правлячим єпископом Вроцлавсько-Ґданської єпархії Української Греко-Католицької Церкви у Польщі. Єпископська хіротонія відбулася 19 червня 1999 року у м. Вроцлаві (Польща). Головним святителем був митрополит Перемисько-Варшавський Іван Мартиняк, а співсвятителями — апостольський екзарх у Франції та країнах Бенілюксу владика Михаїл Гринчишин, ЧНІ, та екзарх Києво-Вишгородський владика Василій Медвіт, ЧСВВ.

У 2002–2007 роках єпископ Володимир Ющак був членом Постійного Синоду УГКЦ, а в 2006–2011 роках був членом Синодального трибуналу.

25 листопада 2020 року, в день літургійного спомину святого священномученика Йосафата, архиєпископа Полоцького, Апостольська столиця повідомила про затвердження Святішим Отцем Папою Римським рішення Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви щодо реорганізації церковних структур УГКЦ у Польщі. Зокрема через виділення територій із двох тодішніх церковних структур: із Перемисько-Варшавської архиєпархії та Вроцлавсько-Ґданської єпархії була утворена нова церковна одиниця — Ольштинсько-Ґданська єпархія із відразу проголошеним першим правлячим архиєреєм владикою Аркадієм Трохановським. Це призвело до зміни назви Вроцлавсько-Ґданської єпархії, яка відтепер розпочала офіційно називатися Вроцлавсько-Кошалінської єпархією УГКЦ. Натомість, владика Володимир Ющак залишився її правлячим архиєреєм.

На Синоді Єпископів УГКЦ 2022 року, що з причини повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну відбувався у м. Перемишлі (Польща), обраний членом Постійного Синоду УГКЦ.

Адреса: ul. Łaciarska 34/3, 50–146 Wrocław, POLAND-ПОЛЬЩА

Телефон: +48 (71) 343-94-79; +48 (71) 343-94-77