«Розп’ятий Спаситель каже нам сьогодні: Я кладуся до гробу, щоби ви воскресли!» — Глава УГКЦ у Велику п’ятницю

3 травня 2024

Ми сьогодні, єднаючись, віднаходячи сенс нашого з вами терпіння та страждання, чуємо від розп’ятого і похованого Бога слово надії: Я помираю, щоби ви жили! Це саме нам кажуть герої, які віддають свої життя за Україну. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді в Патріаршому соборі Воскресіння Христового на завершення Великої вечірньої з виставленням плащаниці у Велику п’ятницю, 3 травня 2024 року.

Із Главою Церкви співслужили: єпископ-помічник Київської архиєпархії владика Йосиф Мілян, куріальний єпископ Києво-Галицького Верховного Архиєпископа владика Степан Сус, єпископ-помічник Київської архиєпархії владика Андрій Хім’як та духовенство собору. Про це пише Департамент інформації УГКЦ.

У проповіді, споглядаючи розп’ятого Спасителя, Блаженніший Святослав пригадав хлопчика, який, стоячи в церкві на страсних богослужіннях, вказував на розп’яття пальчиком і запитував маму: чому?

На його переконання, сьогодні ми маємо унікальну можливість поставити це саме питання нашій небесній Мамі: Богородице, чому?

У відповідь чуємо знані слова: «Скинув могутніх з престолів, підняв угору смиренних; наситив благами голодних, багатих же відіслав з порожніми руками» («Пісня Марії» Лк 1, 52–53).

«Ці слова під хрестом набирають цілком іншого значення. Сьогодні Марія нам каже, що коли Христос помер на хресті, стався всесвітній переворот — все назавжди змінилося, отримало інший сенс, цілком інші перспективи», — пояснив проповідник.

«Сьогодні ми бачимо Бога, який вмирає на хресті. Ми бачимо безсмертного, який тому і став людиною, прийняв тіло від Пречистої Діви Марії, аби мати можливість зазнати смерті, — зауважив він і додав: — Кров першого вбитого чоловіка Авеля, яка кричала до Бога зі землі вимагаючи відплати, зміняється кров’ю Спасителя на кров, яка уділяє прощення».

Предстоятель УГКЦ сказав, що сьогодні ми чуємо слова Святого Євангелія, яке каже нам, що кров Ісуса Христа очищає нас від всякого гріха. Ісус розп’ятий на хресті кличе: «Боже мій, Боже мій, чому ти мене покинув?» (Мт 27,45).

«Як Бог кличе сам до себе, про те, що він сам себе покинув? Який сенс тої фрази?» — застановився Патріарх.

«Син Божий стає голосом кожної самотньої та покинутої людини, яка кричить про спасіння до свого Творця. Христос наче на хресті озвучує крик цілого людства за Богом. Він — Син Божий, стає начебто по стороні тих, хто відкинутий та засуджений, для кого нема шансу на порятунок і спасіння. Саме в момент смерті Ісуса Христа все віднаходить надію», — ствердив Отець і Глава УГКЦ.

«Той, хто був засуджений та відкинутий, стає спасенний. Той, хто був далеко від Бога, стає до Бога так близько. Той, кого засудили як грішника, будучи розп’ятим по правиці, нині чує від Христа: „Сьогодні будеш зі мною в раю“. Сьогодні кожен, хто очікує смерті, отримує надію на воскресіння та життя», — додав він.

«Ми святкуємо, переживаємо, входимо в таїнство погребення Ісуса Христа в дуже особливий момент нашого народу, коли Україна розп’ята. Це, мабуть, Україна сьогодні волає устами не одного шукача за Богом: Боже, де Ти є? Під щоденними обстрілами, у царстві смерті, яке сіє російський вбивця, ми кличемо: Боже, чому Ти мене покинув?» — зазначив Предстоятель.

«Сьогодні ми отримуємо відповідь на сенс нашої борні, бо бачимо, що саме розп’ятий перемагає. В Бозі загиблий воскресає. Сьогодні понижений отримує прославу, а зранений — славу в Царстві Божому», — ствердив Патріарх.

«Я кладуся до гробу, щоби ви воскресли! — каже нам сьогодні наш божественний, зневажений, розп’ятий Спаситель, який входить у свою славу Воскресіння. Тому сьогодні кажемо: славимо Тебе, наш Боже, величаємо Твої страсті, розп’яття і погребення, покажи нам Твоє на третій день Воскресіння», — додав Блаженніший Святослав.

Фото: Олександр Савранський