«Бути відповідальними не лише перед людьми, але й перед Богом»: у Парижі молитовно вшанували пам’ять жертв трагедії на Чорнобильській АЕС

30 квітня 2024

26 квітня українці в усьому світі відзначили 38-му річницю з дня, коли Україна і велика частина Європи постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції. «Виклик для нашої нації, для нашої країни, в якому повна провина московського режиму, який замовчував цю трагедію, який знав про це», — зазначив цього дня у Парижі Вадим Омельченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Франції.

38 років тому, у ніч з 25 на 26 квітня 1986 року, вибух на Чорнобильській АЕС спричинив величезний викид радіації. Радянське керівництво у Москві вирішило приховати правду від населення, використовуючи КДБ для контролю інформації. В Європі першою зреагувала Швеція, дізнавшись про високий рівень радіації. Однак її спроби отримати інформацію від радянської сторони були марними. В СРСР, незважаючи на заборону розголошення, серед населення поширювалися чутки, але уряд продовжував засекречувати інформацію про масштаби трагедії. У результаті, населення залишалося в невіданні про реальну небезпеку, тим часом як уряд організовував першотравневі маніфестації. Про це розповідає пресслужба Паризької єпархії Святого Володимира Великого.

Біля пам’ятника Тарасові Шевченку

26 квітня 2024 року в Парижі, в сквері Тараса Шевченка, відбувся спомин цієї трагедії, який розпочав вітальним словом Олег Коваль, голова Репрезентативного комітету української громади Франції. Пан Лекок, мер 6-го округу Парижу, та його заступник також вшанували церемонію своєю присутністю. У своїй промові Олег Коваль подякував їм за дружбу з українцями та висловив вдячність французькому уряду, який долучився до проєктування та будівництва нового саркофагу. Він також наголосив на важливості пам’ятати про цю трагедію, одну з найсерйозніших не лише для України, але й для Європи.

Далі дипломатичний корпус та присутні журналісти уважно вислухали слова Його Високоповажності Посла України. Вадим Омельченко звернув увагу на те, що на початку російсько-української війни у 2022 році під час атаки на Київ російські фашисти захопили, в тому числі, й Чорнобильську АЕС. Він наголосив на актуальності спомину трагедії 1986 року з огляду на теперішню окупацію росіянами іншої атомної станції — Запорізької, яка є найбільшою в Європі.

Присутні вшанували загиблих хвилиною мовчання, традиційним покладанням квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку від посла України у Франції та українських асоціацій, а саме Репрезентативного комітету української громади Франції, Союзу українок у Франції та Національної спілки комбатантів Франції. Захід завершився виконанням національних гімнів України та Франції.

Владика Гліб Лончина: Перед нами стоїть рішення

До цього заходу долучилася Єпархія Святого Володимира Великого. Після урочистої частини у сквері, в катедрі Святого Володимира Великого відбулась Божественна Літургія, яку очолив владика Гліб Лончина у співслужінні з о. Ігорем Ранцею, протосинкелом єпархії, та отцями катедри.

У своїй проповіді владика Гліб Лончина зазначив: «Ісус навчав людей, переконував їх, але вони, все ж, не хотіли вірувати, тому він їм сказав: „Помрете в гріхах ваших“, через те, що вони відкидають це Христове запрошення. Це саме рішення стоїть і перед нами: ці дві дороги, дорога життя і дорога смерті. Перша, якщо ми приймаємо Христове слово до свого серця і правдиво віримо в нього. Друга ж, коли ми живемо байдуже, не приймаючи його». «Пам’ятаймо, — наголосив владика, — що воскреслий Христос силою Святого Духа не лише запрошує нас, але і дає нам силу прийняти своє слово».

Після Літургії за жертв трагедії було звершено Панахиду. «Сьогодні, 26 квітня, знаний в народі як день Чорнобиля, через аварію на ЧАЕС. Сьогодні згадуємо найперше тих, що загинули, хто ліквідовував наслідки, котрі майже одразу загинули. Однак ця аварія мала також свої довгострокові наслідки. Тож молимося не тільки за тих, що померли, але і за тих, що далі потерпають від цих наслідків. Молимося і за них, і просимо в Бога мудрості та відповідальності для людей, щоб такого більше не повторялося. Для того треба, щоб людина була відповідальна не лише перед людьми, але і перед Богом».